Medycyna niekonwencjonalna

Medycyna niekonwencjonalna zwana także paramedycyną lub medycyną alternatywną to inaczej praktyki oraz metody, które mogą wykazywać działania lecznicze lub też diagnostyczne, jednakże nie zostały one uznane za stuprocentowo skuteczne; badania nad takimi praktykami wykazały, iż są one szkodliwe lub nieskuteczne. Zdarza się, że niektóre metody z zakresu medycyny niekonwencjonalnej są wręcz sprzeczne z medycyną opartą na badaniach naukowych, wiedzą biologiczną, chemiczną oraz medyczną. Dlatego też zdanie specjalistów na temat tego rodzaju metod może być podzielone.

Terapia – czy na pewno?

Medycyna niekonwencjonalna to ogólne pojęcie dla szeregu metod, sposobów, praktyk, a także produktów, zarówno pochodzenia naturalnego, często o bardzo delikatnym działaniu na organizm, jaki substancje tokstyczne, uznawane przez specjalistów za toksyczne. Czasami stosuje się metody z zakresu medycyny alternatywnej wraz z funkcjonalnym leczeniem medycznym w celu wzmocnienia jego efektów. Jeżeli chodzi o skuteczność takiego postępowania, bywa różnie – czasami stosowanie medycyny niekonwencjonalnej sprawdza się i rzeczywiście potęguje efekt leczenia, a czasami wręcz przeciwnie, w zależności od konkretnego przypadku – niekiedy opisywane metody wręcz przeciwdziałają leczeniu funkcjonalnemu i czynią je mniej skutecznym.

Zgodnie z tradycją

Wiele praktyk medycyny niekonwencjonalnej ma głębokie korzenie w kulturze lub tradycji. Warto wymienić tu na przykład akupunkturę, czyli technikę wywodzącą się z Dalekiego Wschodu polegającą na stymulowaniu akupunktów, czyli miejsc na skórze lub tkance podskórnej lub pewnych miejsc na ciele przy pomocy specjalnych igieł. Podobno pozwala to udrożnić kanały energetyczne oraz pobudzić krążenie krwi i dodaje energii. Inną metodą medycyny niekonwencjonalnej jest na przykład homeopatia, czyli stosowanie rozcieńczonych substancji. Istnieją homeopaci, którzy stosują preparaty wyłącznie na bazie ziół oraz minerałów pochodzenia roślinnego. Może to mieć działanie na przykład przeciwzapalne oraz pomagać podczas przechodzenia różnych chorób. Kolejną praktyką medycyny alternatywnej jest bioenergoterapia, która polega na leczeniu na odległość poprzez przepływ nieokreślonego źródła energii lub też dotykiem, którego skuteczność nie jest zresztą udowodniona. Wśród praktyk zaliczanych do bioenergoterapii jest także modlitwa oraz inne metody mentalne. Kolejną metodą medycyny niekonwencjonalnej jest zooterapia, czyli leczenie przeprowadzane z udziałem zwierząt, które oczywiście nie może być dla nich uciążliwym ani szkodliwym. Żadne zwierzę nie może ucierpieć przeprowadzając taką terapię.

Ręka autorstwa master1305 - pl.freepik.com